Latviski По русский In English

padomi ka atmest...


Jebkurā vecumā atmetot smēķēšanu, tiek pozitīvi ietekmēta veselība. Tiek atgūta pilnvērtīga garšas un smaržas sajūta. Vieglos un vidēji smagos gadījumos HOPS(hroniska obstruktīva plaušu saslimšana) pacientiem apstājas plaušu funkcionālo rādītāju pasliktināšanās un samazinās mirstība. Plaušu vēža risks bijušajam smēķētājam pēc 10-15 gadiem ir tikai nedaudz augstāks par nesmēķētāju.

 

 


Uzsākot smēķēšanas atmešanu, vissvarīgākā ir pacienta motivācija, ģimenes un draugu atbalsts. Smēķēšana ir cieši saistīta ar ikdienas rituāliem - pirmā rīta cigarete, dzerot kafiju vai pārrunām ar kolēģiem pusdienlaikā, tāpēc jāmaina savi ieradumi, piemēram, kafiju aizstājot ar sulu, sarunu laiku veltot grāmatu lasīšanai vai fiziskiem vingrinājumiem u.tml. Piemērots laiks smēķēšanas atmešanai ir brīvdienas, ceļojumi.

Vislielāko palīdzību un atbalstu cīņā par smēķēšanas atmešanu var sniegt ģimenes ārsts. Pētījumi liecina, ka 70% pacientu grib atmest smēķēšanu un vēlas saņemt ģimenes ārsta palīdzību, jo pašiem atmest šo ieradumu izdodas tikai 10 % gadījumos. Diemžēl pacientu aptaujas dati Latvijā liecina, ka ārsts ieteicis atmest smēķēšanu tikai 14,3% smēķētāju.

Atmest smēķēšanu
Nikotīna atkarība ir viens no galvenajiem šķēršļiem, kurš liedz pārtraukt smēķēt. Šī atkarība tiek klasificēta kā slimība. Lielākā daļa pretsmēķēšanas līdzekļu tiek balstīti uz nikotīna aizvietošanu. Tie ir plāksteri un košļājamās gumijas, kuri atvieglo nikotīna trūkuma simptomus. Kā laba alternatīva pasaulē un arī Latvijā ir pieejams nikotīnu nesaturošais ārstniecības līdzeklis - bupropiona hidrohlorīds, kurš mazina vēlmi uzsmēķēt. Būdams antidepresants, tas iedarbojas uz dopamīnerģiskiem (atkarības attīstība) un noradrenerģiskiem (atturības attīstība) mehānismiem galvas smadzenēs un ir efektīvs 30 % gadījumu.

Pie netradicionālajām smēķēšanas atmešanas metodēm var minēt akupunktūru un psihoterapiju.

Iedvesmai daži ieguvumi, kas var palīdzēt atmest smēķēšanu:
  • 20 minūtes pēc pēdējās cigaretes arteriālais asinsspiediens pazemināsies līdz normālam, atjaunosies normāla sirdsdarbība, uzlabosies asins piegāde pēdām un plaukstām;
  • pēc astoņām stundām normalizēsies skābekļa saturs asinīs;
  • pēc divām diennaktīm pastiprināsies spēja sajust garšu un smaržu;
  • pēc nedēļas uzlabosies sejas krāsa, pazudīs ādas, matu, izelpas nepatīkamā smaka;
  • pēc mēneša kļūs manāmi vieglāk elpot, pazudīs nogurums, galvassāpes, it sevišķi no rītiem, vairs nemocīs klepus;
  • pēc pusgada – pazemināsies pulss, uzlabosies sportiskie panākumi, jutīsi vēlmi pēc fiziskām slodzēm;
  • pēc gada – koronāro slimību risks samazināsies uz pusi, salīdzinot ar smēķētājiem;
  • pēc pieciem gadiem – strauji samazināsies iespēja saslimt un nomirt ar plaušu vēzi, salīdzinot ar tiem, kas izsmēķē paciņu cigarešu dienā;
  • ietaupīsies ievērojami naudas līdzekļi, kurus varēsi izlietot pēc saviem ieskatiem. Turklāt cigaretes Latvijā ar laiku kļūs aizvien dārgākas, tāpēc atmet pēc iespējas ātrāk!

Kopumā smēķēšanas atmešana ne tikai saglabā veselību un ietaupa naudu, bet ir arī pozitīvs piemērs līdzcilvēkiem, īpaši bērniem un pusaudžiem. Šobrīd ģimenes ārstiem ir iespēja izvēlēties praktisku un iedarbīgu pasākumu kompleksu, kuru piedāvāt smēķējošiem pacientiem.
Rakstu sagatavoja Inta Poča, TPSVA sabiedrisko attiecību speciāliste


Pārpublicēts no jauniešu kultūras portāla www.hc.lv

Komentāri (0)  |  2011-06-11 23:09  |  Skatīts: 545x         Ieteikt draugiem       TweetMe        Dalīties


IZVELIES SEV PIEMEROTAKO OPCIJU


Izvēlies sev piemērotāko opciju
Es jau esmu atmetis
Es grasos atmest
Datums, kad esi atmetis:
Cik cigaretes tika izsmēķētas dienā?
Vidējā cigarešu paciņas cena:
Valūta:
Cigarešu skaits paciņā:
 
Komentāri (0)  |  2011-06-11 23:06  |  Skatīts: 561x         Ieteikt draugiem       TweetMe        Dalīties